Zamknięcie roku obrotowego 2021 w spółce z o.o.
Ostatni rok nie przyniósł istotnych zmian w zakresie obowiązków sprawozdawczych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak pomimo względnej stabilności stanu prawnego, wiele błędów wciąż jest powielanych.
Nie ulega wątpliwości, że większość przedsięwzięć gospodarczych prowadzonych w Polsce odbywa się z wykorzystaniem formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sposób ukonstytuowania tej spółki w polskim ustawodawstwie umożliwia znaczną swobodę przyjęcia określonych rozwiązań prawnych, tym niemniej wiele instytucji prawnych zostało uregulowanych w sposób bezwzględny, w tym te dotyczące zamknięcia roku obrotowego.
Artykuł odnosi się do klasycznych sytuacji – uregulowań kodeksowych oraz rozwiązań praktycznych, zalecamy jednak, każdorazowo przed przystąpieniem do zatwierdzenia roku obrotowego, szczegółową analizę postanowień umowy spółki.
Harmonogram zamknięcia roku obrotowego
Co do zasady, czynności związane z zamknięciem roku obrotowego były dokonywane w pierwszej połowie kolejnego roku, ewentualne przesunięcia wynikały z innego ustalenia początku i końca roku obrotowego względem roku kalendarzowego. Terminy znane nam z Kodeksu spółek handlowych oraz ustawy o rachunkowości, wzorem lat poprzednich, ze względu na stan pandemii zostały wydłużone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 marca 2022 r. Tabela zawarta po prawej przedstawia harmonogram na dokonanie określonych czynności.
W zakresie terminu zwołania zgromadzenia wspólników w orzecznictwie i praktyce wykształciły się dwa odmienne poglądy co do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta