Złudne odrabianie strat przez rubla
Notowania rosyjskiej waluty wobec dolara już niemal wróciły do poziomu sprzed inwazji na Ukrainę. Czy to dowód na małą skuteczność sankcji? Raczej skutek wspierania waluty środkami administracyjnymi oraz załamania importu.
Za 1 dolara płacono w czwartek rano 81 rubli, czyli tylko o mniej więcej 3 ruble więcej niż 23 lutego 2022 r., na dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ledwo co, bo 7 marca, za 1 dolara płacono rekordowe 172 ruble. Rosyjska waluta odrabiała więc straty poniesione w wyniku wojny i sankcji w bardzo szybkim tempie. Czy ten trend może być jednak kontynuowany w nadchodzących miesiącach?
Sztuczny rynek
Część analityków wskazuje, że na umacnianie się rubla poważny wpływ miały nadzieje związane z ukraińsko-rosyjskimi negocjacjami rozejmowymi. Rosyjscy analitycy widzą jednak główną przyczynę umocnienia w tym, że Rosja wciąż sprzedaje swoją ropę i gaz na rynkach międzynarodowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta