Międzynarodowe sankcje gospodarcze
Jeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że eksportowany produkt trafia do państwa objętego sankcjami za pośrednictwem państwa trzeciego, należy go traktować jak wywóz bezpośrednio do państwa objętego sankcjami.
Eksportujemy produkty na Białoruś. Odbiorca nie znajduje się na liście sankcji UE, ale jest objęty sankcjami USA. Czy w takiej sytuacji eksport podlega amerykańskim przepisom sankcyjnym?
USA posiada bardzo rozbudowany system sankcji. Głównym regulatorem programów sankcji w USA jest Departament Skarbu, Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). OFAC jest odpowiedzialny za koordynację przepisów dotyczących sankcji, administrowanie listą Specjalnie Oznaczonych Obywateli i Osób Zablokowanych (SDN) oraz egzekucję środków ograniczających. OFAC nakłada kary pieniężne za naruszenia, ale sankcjami karnymi zajmuje się Departament Sprawiedliwości. Departament Stanu współpracuje z OFAC, jest również kluczowym podmiotem w zakresie wytycznych dotyczących udzielania licencji i prowadzenia działalności gospodarczej przez agencje rządowe, a także odgrywa główną rolę w zarządzaniu sankcjami eksterytorialnymi („wtórnymi”). Sankcje zarządzane przez OFAC są wiążące dla podmiotów z USA lub z siedzibą w USA, natomiast co do zasady nie są wiążące dla spółek nieamerykańskich działających w UE. Wobec istniejących wyjątków od tej reguły (np. dotyczącej obrotu produktami pochodzącymi z USA lub zawierającymi komponenty wyprodukowane w USA, lub transakcji w dolarach amerykańskich) szczegółowa ocena co to tego, czy dana transakcja jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta