Ceny transferowe to nie tylko przepisy
Ważnym, ale rzadko poruszanym i analizowanym aspektem cen transferowych są kwestie statystyczne: wskaźniki finansowe, stosowane miary (np. tendencja centralna), rozpiętość przedziału rynkowego czy liczebność próby analizy porównawczej
Aspekty statystyczne w obszarze cen transferowych mają największe znaczenie podczas procesu ustalania cen transferowych oraz – w szczególności – podczas doszacowania podstawy opodatkowania i zobowiązania podatkowego przez organy kontrolujące. W praktyce doszacowanie takie najczęściej odbywa się poprzez ustalenie przez organ wyższej wartości przychodów, jakie podatnik powinien osiągnąć na transakcji kontrolowanej, lub niższej wartości kosztów poniesionych przez niego w takiej transakcji.
Oznacza to, że mimo poprawnie przeprowadzonej analizy porównawczej, brak dokładnej analizy aspektów statystycznych może wiele kosztować przy ewentualnym sporze z organem. Poniżej przedstawimy kilka przykładów pokazujących, w jaki sposób niedocenienie aspektów statystycznych może wpłynąć na ryzyka z zakresu cen transferowych.
Należy podkreślić, że statystyka w cenach transferowych jest specyficznym zagadnieniem. W przepisach o cenach transferowych nie ma konkretnych informacji wskazujących, w jaki sposób uwzględnić aspekty statystyczne w analizie cen transferowych. Z pomocą przychodzą Wytyczne OECD oraz rekomendacje Forum Cen Transferowych. Jednak także tam nie można znaleźć gotowych rozwiązań dla każdej sytuacji, przez co podatnik musi każdy przypadek analizować oddzielnie.
Który wskaźnik wybrać
Wskaźniki finansowe odpowiednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta