Towary otrzymane za darmo nie są kosztem
Przedsiębiorca, który otrzymał w darowiźnie towary handlowe, powinien je ująć w remanencie początkowym (a niesprzedane na koniec roku także w remanencie końcowym). Ich wartość nie wpływa jednak na wysokość dochodu.
∑ Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zajmuje się handlem detalicznym (butik z odzieżą), prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca otrzymał w darowiźnie od matki zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym towary handlowe (odzież). Czy ma prawo ująć towary handlowe nabyte w drodze darowizny jako koszt uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Ustawodawca uzależnia więc możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów m.in. od spełnienia warunku, że wydatek ten musi zostać poniesiony przez podatnika. Skoro w analizowanej sprawie nabycie towarów handlowych nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie), to ich wartość nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez przedsiębiorcę pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie została spełniona jedna z przesłanek, tj. wymóg faktycznego poniesienia kosztu. Nabycie towarów handlowych w drodze darowizny (w tym w ramach darowizny przedsiębiorstwa) nie ma charakteru odpłatnego, więc nie można mówić o „poniesieniu kosztu”.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta