Remont zwiększy efektywność gdańskiej rafinerii LOTOSU
Inwestycja ma zapewnić bezpieczną i ciągłą pracę rafinerii przez najbliższych pięć lat. W realizacji tego skomplikowanego przedsięwzięcia biorą udział polskie przedsiębiorstwa.
W połowie kwietnia ma się zakończyć kolejny etap remontu oraz modernizacji rafinerii LOTOSU. W rozpoczętych w pierwszej połowie marca pracach remontowych bierze udział przeszło 100 firm i 3 tys. pracowników. Gdański koncern zastosował nową formułę tzw. postoju częściowego, która zdała egzamin podczas pierwszego etapu prac, realizowanego w 2021 roku. Tym razem zatrzymanych zostało aż 50 z 65 instalacji. Skoncentrowano się na zapewnieniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa pracy, sprawniejszej koordynacji robót oraz zapewnieniu ciągłości dostaw, przy zgromadzeniu odpowiedniej wielkości zapasów produktów dla realizacji wszystkich zobowiązań handlowych. Ograniczono także bieżące koszty.
Zaplanowano wyremontowanie lub wymianę kilkunastu tysięcy urządzeń. Podczas przerobu ropy naftowej powstają specyficzne zanieczyszczenia na aparaturze przemysłowej, więc trzeba je oczyścić dla zapewnienia długotrwałego i optymalnego działania oraz przygotować do dalszej eksploatacji. Weryfikowany jest stan techniczny urządzeń: przeprowadzone są rewizje wewnętrzne, przeglądy, inspekcje dozorowe oraz badania stanu technicznego różnych obiektów instalacji produkcyjnych. Sprawdzany, remontowany lub wymieniany jest osprzęt automatyczny i elektryczny, w tym aparatura i urządzenia kontrolne, pomiarowe i zabezpieczające.
Kolumna do wymiany
Remont ma zapewnić bezpieczną i ciągłą pracę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta