Pomoc Ukrainie nie jest opodatkowana estońskim CIT
Minister finansów zaniechał poboru ryczałtu z tytułu wydatków odpowiadających kosztom wytworzenia lub nabycia rzeczy i praw, a także wartości nieodpłatnych świadczeń przekazanych na przeciwdziałanie skutkom wojny w Ukrainie.
Ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT, to system opodatkowania będący alternatywą dla „klasycznych” przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych. Rozwiązane to zostało przeznaczone dla podatników prowadzących działalność w formie spółki z o.o., akcyjnej, komandytowo-akcyjnej i komandytowej, jeżeli spełnią oni warunki dotyczące m.in. zatrudnienia, struktury właścicielskiej czy udziału przychodów z działalności operacyjnej. Po przyjęciu tego systemu opodatkowania, obowiązek podatkowy pojawia się w momencie wypłaty zysku ze spółki. Samą wypłatę zysków należy w tym przypadku rozumieć szeroko. Podstawą opodatkowania w ryczałcie jest bowiem m.in., co istotne z punktu podatników niosących pomoc humanitarną, suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Ustawodawca nie precyzuje, czym są owe wydatki. W wydanym w grudniu Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek (https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-do-ryczaltu-od-dochodow-spolek) czytamy: „W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta