Czy obrót udziałami w spółce jawnej podlega PCC
Fiskus uznaje, że od przeniesienia ogółu praw i obowiązków na nowego wspólnika na podstawie kodeksu spółek handlowych nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla pewności warto jednak uzyskać w tej kwestii własną interpretację.
Zbycie udziałów w spółce osobowej (np. jawnej) może powodować konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Z zasady bowiem przedmiotem opodatkowania tym podatkiem są szczegółowo wymienione umowy i tylko te podlegają opodatkowaniu PCC. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne dotyczące umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Aby zatem stwierdzić, że wskazana czynność (zrealizowana między sprzedającym udziały a ich nabywcą) jest opodatkowana PCC, należy udowodnić, że stanowiła umowę sprzedaży.
Regulacje prawa cywilnego
Przepisy ustawy – Kodeks spółek handlowych w art. 10 określają możliwości przejścia ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych na inną osobę (nowego wspólnika). Regulacje te jednak nie wskazują sposobu przeniesienia tych praw, a jedynie określają możliwość takiego przeniesienia pod pewnymi warunkami, tj. gdy umowa spółki osobowej taką okoliczność przewiduje, gdy jest zgoda wszystkich pozostałych wspólników itp. A zatem przepisy te w żaden sposób nie określają w jaki sposób ma dojść do przeniesienia tych praw (czy w drodze umowy sprzedaży, zamiany, darowizny itp.). Innymi słowy, jeśli do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta