Nowe centrum innowacyjnej gospodarki w Krakowie
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie powstał hub programu Erasmus+. To ważny element ekosystemu innowacyjnej gospodarki – oceniają dr hab. Stanisław Mazur, rektor UEK, i dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Erasmus to jeden z najbardziej znanych programów międzynarodowych. Teraz mamy Erasmus+. Co to oznacza?
P.P.: Erasmus kojarzył się kiedyś tylko z wymianą studencką. Komisja Europejska postanowiła scalić całą swoją ofertę edukacyjną w jeden program i pojawił się Erasmus+. Mamy tu wymianę kadry akademickiej, wyjazdy stażowe dla młodzieży szkolnej, wspieranie pracodawców w podnoszeniu kwalifikacji. Jest też ważna część współpracy międzyinstytucjonalnej (uczelnie, przedsiębiorstwa, NGO-sy) i realizowanie projektów międzynarodowych. Erasmus+ wpisuje się w rozwój innowacyjnej gospodarki i gospodarki w ogóle.
Nie powinniśmy przecież zapominać o sektorze nieprodukcyjnym w kontekście wychodzenia z pandemii. Według GUS udział tylko sektora NGO w wypracowaniu PKB to ok. 6 proc. (np. sektor budowlany tylko 3 proc.). Jednym z narzędzi do wypracowania takiego poziomu jest właśnie program Erasmus+. Instytucje z różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta