Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewica nie wyciąga wniosków

21 maja 2022 | Plus Minus
Piotr Marciniak (z lewej) jako zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w rozmowie z jej przewodniczącym Bronisławem Geremkiem, 7 stycznia 1997 rok
autor zdjęcia: Andrzej Rybczyński
źródło: PAP/CAF
Piotr Marciniak (z lewej) jako zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w rozmowie z jej przewodniczącym Bronisławem Geremkiem, 7 stycznia 1997 rok

PIOTR MARCINIAK, POLITOLOG, DYPLOMATA, BYŁY DZIAŁACZ UNII PRACY W krajach postkomunistycznych powstał system państwowo-oligarchiczny, w których państwo obsługuje interesy grup oligarchicznych, zrasta się z nimi. Skrajnym przykładem tego zrośnięcia się jest Rosja. Ale na Węgrzech czy w Polsce na miniskalę także prym wiodą elity, które dzierżą jednocześnie władzę ekonomiczną i polityczną.

 

Rz: Czy zadaje pan sobie pytanie, co się dzieje z polską lewicą? Ostatni sondaż plasuje ją pod progiem wyborczym – 4 proc. poparcia.

Sondaże są różne, od 4 do 12 proc., ale rzeczywiście nie są to oszałamiające wyniki. Pięć lat temu mówiłem pani, że wiatr historii wieje na korzyść środowisk liberalno-lewicowych i jestem gotów bronić tej tezy. Moja przepowiednia sprawdziła się połowicznie – znaczna część młodych kobiet wyraża poglądy lewicowe i jest aktywna w działaniach mieszczących się w obszarze ideowym lewicy.

Ale ta druga połowa młodych ludzi ma zupełnie inne poglądy.

To prawda, młodzi mężczyźni, szukając wyjścia z kryzysu, w którym się znaleźli, orientują się na prawo, nawet radykalne prawo. Rzecz w tym, że lewicowa partia ma kłopot z politycznym zagospodarowaniem części, przede wszystkim męskiej, młodego pokolenia.

Dlaczego tak się dzieje?

Wydaje mi się, że głównym powodem kryzysu lewicy jest brak jej wyraźnej tożsamości ideowej. Lewica nie potrafiła odnaleźć się w świecie nowych wyzwań i dylematów. I to jest chyba przyczyna, że nastroje młodych ludzi nie przekładają się na poparcie polityczne dla tej partii.

Czy te nowe wyzwania są naprawdę takie nowe? Poza zmianami klimatycznymi, które żywo interesują młodych ludzi, to mają oni takie same potrzeby jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12272

Wydanie: 12272

Zamów abonament