Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Robert Mazurek: Seneka szuka żony

21 maja 2022 | Plus Minus | robert mazurek

Kilka lat temu Jakub Żulczyk wynajmował mieszkanie, w którym wcześniej mieszkała Dorota Masłowska. To ona dała ogłoszenie, podając numer telefonu Żulczyka: „Uczę polskiego z amerykańskim akcentem".

Anegdotę tę opowiedział mi znany warszawski bywalec tanich lokali z wyszynkiem, pisarz i wydawca Paweł Dunin-Wąsowicz, który będzie mi potrzebny za chwilę. Teraz o Grzegorzu Górnym, jego koledze ze studiów dziennikarskich. Jego plan brzmiał surrealistycznie, ale Górny był wariatem ambitnym i zawziętym wielce. Książek dobrych, powiadał, są na świecie tysiące. Jedna dziennie, no niech będzie 300 rocznie, 30 lat, a nawet 10 tysięcy nie przeczytam, mało, ale próbować warto. Odpadł przy trzecim dziecku. Grzegorz dziś książki pisze, nie wiem, czy czyta.

Ale byli niegdyś na świecie ludzie, którzy czytali. Powstawały dla nich nawet książki o książkach i nie mam tu na myśli czołowego osiągnięcia w skretynianiu ludzkości, jakimi są bryki szkolne dla gawiedzi, która nie przeczytała lektur, bo w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12272

Wydanie: 12272

Zamów abonament