Pracownika – żołnierza będzie bardzo trudno zwolnić
Ustawa o obronie Ojczyzny nakłada na pracodawców osób odbywających służbę lub szkolenie wojskowe nowe obowiązki i ograniczenia. Dotyczą one gwarancji zatrudnienia, zwolnień od pracy i dodatkowych świadczeń pieniężnych.
23 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (DzU poz. 655 ze zm.), która oprócz normowania w sposób kompleksowy kwestii obronności kraju i służby wojskowej zawiera szereg przepisów nakładających obowiązki na pracodawców zatrudniających poborowych. Część jest znana z obowiązującej dotąd ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Jednak nowa ustawa rozszerza katalog obowiązków i ograniczeń dla pracodawców przede wszystkim w związku z wprowadzeniem nowych rodzajów służby w postaci dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy.
Głównymi obowiązkami i ograniczeniami pracodawców wskazanymi w ustawie są:
∑ udzielanie urlopu bezpłatnego,
∑ udzielanie zwolnienia od pracy,
∑ gwarancja zatrudnienia,
∑ dodatkowe świadczenia pieniężne.
Ustawa o obronie Ojczyzny została przyjęta w ekspresowym tempie, co nie sprzyja dobrej jakości produktu finalnego. Przejawia się to szeregiem niedociągnięć w postaci niekonsekwencji i rozbieżności w przepisach ustawy, które niewątpliwie spowodują trudności w jej stosowaniu.
Ochrona stosunku pracy
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy głównymi czynnikami motywującymi do wstąpienia do dobrowolnej służby zasadniczej mają być względy finansowe i pozafinansowe, takie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta