Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Agnieszka Szustak-Ciesielska: Omikron nie jest naturalną szczepionką

28 maja 2022 | Plus Minus
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło
źródło: PAP

Odnoszę wrażenie, iż zaczynamy uważać, że Covid-19 już nie jest taką groźną chorobą i że można ją włożyć do tej samej szufladki, w której znajduje się grypa. To nie jest prawda - mówi prof. Agnieszka Szustak-Ciesielska, wirusolog.

Plus Minus: Ministerstwo Zdrowia podaje, że mamy w całym kraju 2,5 tys. zakażeń koronawirusem tygodniowo przy 61 tys. wykonanych testów. Pandemia się skończyła?

Testowanie jest obecnie mocno ograniczone, więc tym samym wykrywalność zakażeń jest mniejsza. Istnieje olbrzymia grupa ludzi, która jest zakażona i nie testuje się nawet w domu. Testy dostępne w aptekach nie są najtańsze, zwłaszcza gdy chce się przetestować całą rodzinę. Dlatego, jeśli objawy są łagodne, to ludzie po nie po prostu nie sięgają.

Stłucz termometr, gorączki nie będzie?

Bardzo celne porównanie.

Przechodziłam Covid-19 miesiąc temu. Zrobiłam test z apteki, antygenowy. Na test genetyczny PCR nie dostałam skierowania, bo i tak nie miałabym gdzie go wykonać, bo w mojej miejscowości punkt, w którym pobierano wymazy, został zamknięty. Do najbliższego było 30 km.

Testy antygenowe są czułe, ale pod warunkiem, że robi się je w fazie objawowej. Jeśli wykona się test za wcześnie, to w odróżnieniu od testu PCR, nie pokaże on, czy jesteśmy zakażeni. Ale jeśli test genetyczny wyjdzie pozytywnie, to można mieć pewność, że rzeczywiście miał miejsce kontakt z wirusem.

Niepokojące wieści płyną do nas ze świata. W Chinach z uwagi na rosnącą falę zakażeń, znów wprowadzono obostrzenia. Rośnie też liczba zakażeń w Korei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12278

Wydanie: 12278

Zamów abonament