Piotr Woźniak: Bez Baltic Pipe nasza pozycja byłaby zupełnie inna
Rosjanie od dawna mieli plan przejęcia Ukrainy i przyłączenia jej do Rosji. Wymyślili sobie, że zrobią to za pomocą gazu. W 2003 roku wydano rządowy dokument „Polityka energetyczna Federacji Rosyjskiej", w którym jasno i precyzyjnie wyłożono, że eksport gazu i ropy służy Rosji do uprawiania polityki zagranicznej - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki w pierwszym rządzie PiS i były prezes PGNIG.
Plus Minus: Jesienią ruszy Baltic Pipe, czyli gazociąg, który będzie nam dostarczał surowiec z Norwegii. Czy pokryje nasze potrzeby, skoro Rosjanie zakręcili nam kurek z gazem?
Przepustowość Baltic Pipe wynosi 10 mld metrów sześciennych rocznie. PGNiG ma ją zarezerwowaną na poziomie nieco ponad 8 mld m3. Ze złóż w Norwegii według prognoz PGNiG wyprodukuje ok. 3 mld m3 gazu w 2022 roku, a połowę zarezerwowanej przepustowości osiągnie dopiero w 2027 roku. Zatem spółka powinna już mieć podpisany lub właśnie podpisywać kontrakt na zakup około 5 mld m3 do 2027 i później adekwatnie posiadać zakontraktowany wolumen uzupełniający do poziomu własnego wydobycia. Powinny nas niepokoić wypowiedzi przedstawicieli zarządu PGNiG, że na razie nie ma potrzeby wykorzystywania całej zakontraktowanej przez PGNiG przepustowości. Bo wręcz odwrotnie – jest i to pilna.
To pan był przez lata zwolennikiem odchodzenia od interesów gazowych z Rosją, a więc powinien się pan cieszyć, że już rosyjskiego gazu nie kupujemy.
Nie martwi mnie to, że rosyjskiego gazu już nie mamy, tylko że jeszcze nie mamy dość gazu z Morza Północnego. Od początku, w pomyśle pozyskiwania gazu z Norwegii, chodziło o to, żeby zdobyć gaz z alternatywnego źródła, za takie same pieniądze albo nawet mniejsze niż z Rosji.
Przecież premier Leszek Miller utrącił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta