Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska wschodnia już nie taka biedna

13 czerwca 2022 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Nieznane

Zaskakujące zmiany na mapie zamożności Polaków. Pomorze i Opolszczyzna w gronie najbiedniejszych, za to w woj. warmińsko-mazurskim żyje się powyżej średniej.

W 2021 r. najwyższym dochodem na jedną osobę w gospodarstwie domowym mogli pochwalić się mieszkańcy regionu warszawskiego stołecznego – wynika z ostatnich badań GUS. Wynosił on 2758 zł, co stanowiło aż 133 proc. średniej krajowej. Pierwsze miejsce tego regionu, jak i duży dystans do reszty kraju nie są żadnym zaskoczeniem. Za to kilka innych pozycji na regionalnej mapie zamożności Polaków budzi ogromne zdziwienie.

Nieoczekiwane spadki

Chodzi przede wszystkim o znaczące pogorszenie się sytuacji w woj. pomorskim, wielkopolskim i opolskim. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy Pomorza należeli do grona najzamożniejszych, z wysoką 3.–4. pozycją w kraju pod tym względem. Ale w 2020 r. nastąpiło jakieś załamanie. Pomorze najpierw spadło na 11. pozycję, a w 2021 r. na 14., a przeciętne dochody gospodarstw domowych w zeszłym roku to już tylko 89 proc. średniej krajowej (przed 2020 r. było to ponad 100 proc.).

Dochody gospodarstw domowych w woj. opolskim obecnie są najniższe w kraju i wynoszą tylko 82 proc. średniej krajowej, choć pięć lat temu oscylowały na poziomie 94 proc. Wielkopolska zaś spadła do 91,2 proc. średniej z ponad 100 proc. w 2017 r.

Za to nadspodziewanie dobrze wygląda sytuacja materialna gospodarstw domowych na Warmii i Mazurach – w ubiegłym roku przekroczyła nawet średnią krajową, podczas gdy w latach 2015–2019 region plasował się na najbardziej odległych pozycjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12291

Wydanie: 12291

Spis treści

Reklama

Zamów abonament