Polują na cudze auta, ale rzadziej im się to udaje
Spadła liczba kradzieży samochodów, także w dużych aglomeracjach. Jednak coraz częściej kradzione są auta drogie, bezkluczykowe, które już w częściach trafiają na internetowe giełdy.
Miesięcznie ginie obecnie ok. 500 samochodów, gdy rok temu w tym samym czasie – ponad 720. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się ten nowy trend, jednak tegoroczne dane wskazują na znaczący spadek zjawiska. Jak wskazują dane KGP, do których dotarła „Rzeczpospolita”, kradzieży było o niemal 400 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Złodzieje nastawiają się na samochody luksusowe, większość z nich demontują, by części sprzedać w internecie. – Rośnie popyt na części samochodowe i niestety wiele osób jest zainteresowanych tylko tym, żeby kupić je taniej, bez względu na ich pochodzenie – zauważa insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.
W tym roku (do maja) łupem złodziei padło 2559 samochodów – to o 393 mniej niż w tym samym czasie roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta