Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzie chcą się poruszać po świecie. Dla branży lotniczej to powrót do życia

13 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Nieznane

Ceny biletów są tak wysokie nie z powodu drogiego paliwa, ale dlatego, że przewoźnicy stracili pieniądze w pandemii i teraz starają się je znaleźć w kieszeniach pasażerów – mówi Robert Obolgogiani, wiceprezes Aviareps.

Zaskoczyło pana, że rynek lotniczy tak szybko się odbudował? Przecież najbardziej optymistyczne prognozy mówiły o 2024 roku?

Rzeczywiście dwa lata temu, kiedy lotnictwo pasażerskie zostało uziemione przez pandemię Covid-19, pojawiły się prognozy, że popyt zacznie się wyraźnie odradzać w 2023 roku, ale turystyka na poziomie z 2019 roku wróci dopiero po siedmiu–ośmiu latach. Dla branży było to bardzo destrukcyjne. Nikt wtedy nie wiedział, czym jest koronawirus, wszyscy byli przerażeni tym, jak wiele osób umierało. Okazało się jednak, że dwa lata po pandemicznym szczycie widzimy bardzo szybkie odradzanie się popytu na latanie. Ostatnio rozmawiałem z prezesami kilku linii lotniczych i tego lata oczekują, że liczba pasażerów będzie niemal taka sama jak w 2019 roku. Prezes jednej z linii indyjskich potwierdził, że siatkę połączeń krajowych ma już praktycznie taką samą jak przed pandemią. Teraz szuka nowych kierunków.

Linie lotnicze i otoczenie podczas pandemii zwolniły setki tysięcy pracowników. Teraz mają kłopot, bo ludzie odeszli do innych zawodów, mamy odwołane loty, kolejki na lotniskach, bagaże, które nie poleciały razem z pasażerami. Gdzie i kto w lotniczej branży popełnił błąd?

Linie lotnicze i ich otoczenie nie miały innego wyjścia, jak tylko dokonać głębokich cięć, zwłaszcza jesienią 2020 roku. Jeszcze wiosną tego roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12291

Wydanie: 12291

Spis treści

Reklama

Zamów abonament