Przedsiębiorców czeka rewolucja w fakturowaniu
Krajowy System e-Faktur uprości rozliczenia, ale jego wdrożenie będzie ogromnym wyzwaniem, do którego należy zacząć się przygotowywać już teraz – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.
Przedsiębiorcy mogą obecnie dobrowolnie wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur, ale w 2023 r. ma to być już obowiązek. Co to znaczy w praktyce?
Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To tylko jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji. Nadal można stosować faktury papierowe i „zwykłe” faktury elektroniczne, np. przesyłane pocztą elektroniczną w formacie PDF. Komisja Europejska przygotowała już jednak wstępną zgodę na postulowane przez Polskę obligatoryjne stosowanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF. Może to nastąpić od 1 kwietnia 2023 r., jednak pojawiły się nieoficjalnie informacje z Ministerstwa Finansów o przesunięciu tego terminu, być może na lipiec 2022 r.
Fakturowanie to bardzo ważny element biznesu, decydujący o prawidłowości rozliczeń z kontrahentami i z administracją skarbową. Dlatego wprowadzenie obligatoryjnego KSeF to dla przedsiębiorców rewolucyjna zmiana. Każda faktura będzie widoczna w systemie dla organów administracji skarbowej i nie będzie możliwości jej anulowania czy wycofania.
Kogo będzie dotyczyć ten obowiązek?
Nowy obowiązek będzie dotyczyć wszystkich podatników mających siedzibę w Polsce i zarejestrowanych na VAT. Obejmie nawet drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta