Termin płatności czynszu nie jest dowolny
Jeśli strony w umowie określiły termin płatności czynszu, to warunki te powinny być respektowane przez obie strony stosunku dzierżawnego. Tym bardziej, gdy jedną ze stron kontraktu jest jednostka samorządu terytorialnego.
∑ W styczniu br. nasza spółka podpisała z gminą umowę dzierżawy na obiekty użytkowe. W umowie jest zapis o płatności czynszu w stałych terminach – do 5 każdego następnego miesiąca. Gmina jednak wystawia faktury z „własnymi” terminami płatności, raz np. do 15 miesiąca, a innym razem do 1 dnia miesiąca. Uniemożliwia to planowanie wydatków w firmie. Jak temu zaradzić ?
Z kontekstu pytania wynika, że spółka dzierżawi mienie samorządowe w postaci lokalu użytkowego. Jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy mogą zawierać różne umowy dotyczące mienia samorządowego – w tym umowę dzierżawy - do czego uprawniają je przede wszystkim regulacje ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 13 ust. 1).
Co mówią przepisy kodeksu?
Ponieważ wspomniana umowa ma podstawy normatywne w Kodeksie cywilnym (k.c.), należy odnieść się do regulacji w nim zawartych. Na uwagę zasługują w szczególności przepisy art. 693 -705 k.c. Wynika z nich, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta