Jak rozliczać VAT od transgranicznych rabatów pośrednich
Zgodnie z dominującym podejściem, podmiot, który otrzymał premię pieniężną od niebezpośredniego kontrahenta, ma obowiązek pomniejszenia podatku naliczonego. Szansę na zmianę praktyki w tym zakresie daje niedawne orzecznictwo TSUE oraz NSA.
Rozliczanie na gruncie VAT rabatów okresowych oraz premii pieniężnych związanych z przekroczeniem danego poziomu obrotów (dalej określanych jako rabaty, bonusy lub premie) nie budzi większych wątpliwości w przypadkach, gdy tego typu bonus realizowany jest na rzecz nabywcy towarów lub usług, który jest bezpośrednim kontrahentem wypłacającego (tzw. rabat bezpośredni). Wypłacający jest wówczas uprawniony do odpowiedniego pomniejszenia podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego z tytułu zrealizowanych przez siebie dostaw. Z ekonomicznego punktu widzenia dochodzi bowiem do obniżenia ceny sprzedanych towarów. Otrzymujący rabat jest w związku z tym zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego związanego z dokonanymi zakupami (bo efektywnie zapłacił za nie mniej). Obowiązek korekty dotyczy zarówno premii krajowych (wypłacanych przez polskie podmioty), jak i transgranicznych (wypłacanych przez podmioty zagraniczne). Sam bonus powinien natomiast zostać zasadniczo udokumentowany fakturą korygującą.
Bardziej skomplikowany z perspektywy VAT jest przypadek, gdy rabat wypłacany jest na rzecz podmiotu niebędącego bezpośrednią stroną transakcji, w związku z którą bonus jest przyznawany (tzw. rabat pośredni).
Przykład:
Producent komponentów samochodowych sprzedaje towary na rzecz hurtowni, która dystrybuuje części do podmiotów zajmujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta