Czy atom to panaceum dla Polski
Część ekspertów i przedstawicieli przemysłu przekonuje, że energia atomowa, szczególnie z małych reaktorów, to jedyny słuszny kierunek.
Ponad 80 proc. produkowanej dziś na świecie energii nadal pochodzi z paliw kopalnych. Tymczasem aby zatrzymać niekorzystne zmiany klimatu, konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzącej właśnie z produkcji energii. Oczywiście wyjściem jest wykorzystanie zeroemisyjnych odnawialnych źródeł energii. Jednak problem w tym, że zarówno farmy słoneczne, jak i wiatrowe – tak na lądzie, jak i na morzu – są pogodozależne. Do stabilizacji wytwarzania energii potrzebne są więc sterowalne źródła, które zapewniają stabilność systemu energetycznego.
Jaka rola atomu
Czy taką rolę może odegrać w Polsce elektrownia atomowa? Wielu ekspertów tak właśnie uważa. Jednak czy energia jądrowa jest zrównoważona? Czy jest bezpieczna? Jakie są jej ceny? Jak długo trwa budowa obiektów energetyki jądrowej? Jak szkodliwe są odpady?
Na te pytania odpowiadali uczestnicy panelu „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny?” podczas VII Kongresu 590.
Jak mówił podczas debaty prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta