Polska wymiana handlowa z Trójmorzem szybko rośnie
Coraz szersza współpraca pomiędzy biznesem z dwunastu krajów Inicjatywy Trójmorza jest ze wszech miar pożądana. A Ukraina zyskała tydzień temu status partnera uczestniczącego w tej Inicjatywie.
O tym, jak wygląda współpraca gospodarcza pomiędzy dwunastką krajów, w tym Polską, zaangażowanych w Inicjatywę Trójmorza, dyskutowali podczas Kongresu 590 eksperci zaproszeni przez „Rzeczpospolitą” do debaty pt. „Wymiana handlowa z krajami Trójmorza. Jak ją zwiększyć?”.
– Z każdym z pozostałych jedenastu państw Inicjatywy Trójmorza mamy inną wymianę handlową, ale widać wyraźnie, że w obszarze naszych krajów ona od pewnego czasu rośnie – mówił Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.
Z danych GUS, na które powołuje się resort rozwoju, wynika m.in., że w okresie 2016–2021 widać wyraźny trend wzrostowy polskiego eksportu ogółem do krajów Inicjatywy Trójmorza. W roku 2016 było to 35,4 mld euro, a w 2021 r. już 55,5 mld euro. Przy czym największe zwyżki odnotowaliśmy w eksporcie do Słowenii (wzrost o 42,9 proc. w 2021 r. i 51,4 proc. w pierwszych czterech miesiącach 2022 r.), Austrii (wzrost o 33,9 proc. w 2021 r. i 22,9 proc. w pierwszych czterech miesiącach br.) i na Litwę (wzrost o 32,3 proc. w 2021 r. i 33,4 proc. w pierwszych czterech miesiącach br.)
– Na zwiększoną wymianę składają się przede wszystkim dwa elementy. Po pierwsze, to wspólnota interesów naszej dwunastki państw, a po drugie, agresja Rosji na Ukrainę, której efektem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta