Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Proces gospodarczy z fundacją

12 lipca 2022 | Dobra Administracja | Dawid Feliszek

Coraz częstsza obecność fundacji w obrocie gospodarczym powoduje, że coraz więcej jest sporów, których rozwiązania szuka się w sądzie.

Postępowanie w sprawach gospodarczych wróciło do regulacji Kodeksu postępowania cywilnego w 2019 r. Pojawia się pytanie czy do fundacji można zastosować tryb postępowania w sprawach gospodarczych. Chociaż art. 4582 § 1 pkt 1 K.p.c. wskazuje, że sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, to nie stanowi to odpowiedzi na wątpliwości. Do rozstrzygnięcia pozostają takie kwestie jak to, czy fundacja jest przedsiębiorcą oraz związek ewentualnego roszczenia z działalnością gospodarczą prowadzoną przez fundację.

Czy jest przedsiębiorcą

Art. 4 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców wskazuje, że przedsiębiorcami są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną, które wykonują działalność gospodarczą. Wydawać by się mogło, że fundacja – jako osoba prawna – która wykonuje działalność gospodarczą wpisuje się w tę definicję. Zatem fundacja jest przedsiębiorcą. Problem w tym, że działalność fundacji nie jest tylko działalnością gospodarczą, a wręcz nie może nią być.

Celem fundacji – zgodnie z art. 1 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach – są cele społecznie i gospodarczo użyteczne, ustalone przez fundatora, co określa się jako działalność statutową. Działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12315

Wydanie: 12315

Spis treści
Zamów abonament