Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak twardą skórę musi mieć radny

12 lipca 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Samorządowi radni mają prawo do ochrony swojej czci. Praktyka pokazuje jednak, że zakres krytyki dopuszczalnej wobec nich jest większy, niż w przypadku „zwykłych” mieszkańców.

Dobra osobiste takie jak cześć i dobre imię podlegają ochronie prawnej. Każda osoba fizyczna ma prawo do żądania usunięcia naruszeń takich dóbr i prawo do odpłaty za wyrządzone w ten sposób krzywdy. Z uprawnień tych korzystają także radni rad gmin, rad powiatów i sejmików województwa. Praktyka życia samorządowego stwarza wiele sytuacji, w których może dojść do naruszenia dóbr osobistych przedstawicieli wspólnot lokalnych.

Radni mogą dochodzić ochrony swojej czci z wykorzystaniem ogólnych instrumentów prawnych (tzn. mogą skorzystać z takich samym instytucji prawnych jak wszyscy obywatele) dedykowanych temu celowi. Dobra osobiste osób fizycznych chronione są normami prawa cywilnego i prawa karnego.

Ochrona dóbr osobistych

Cywilnoprawne zasady ochrony dóbr osobistych wyznaczają przepisy art. 23 i art. 24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.). Pierwszy z tych przepisów zawiera definicję pojęcia „dobra osobiste człowieka”. Ustawodawca określił w nim katalog dóbr osobistych, który obejmuje m.in. cześć (dobre imię). Katalog zawarty w art. 23 K.c. jest katalogiem otwartym i może obejmować jeszcze inne wartości, nie wskazane w nim wprost. Trzeba pamiętać, że zgodnie z  tym przepisem, cywilnoprawna ochrona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12315

Wydanie: 12315

Spis treści
Zamów abonament