Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewlekłość postępowania potrafi odcisnąć się na życiu

12 lipca 2022 | Rzecz o prawie | Aleksandra Pyrak

Niesłuszne i przewlekle prowadzone sprawy sądowe nie są niestety odosobnione.

„Nic nie może wiecznie trwać”, to fragment starego przeboju, który w realiach polskiego sądownictwa bynajmniej nie jest przebrzmiały. Historie o wielomiesięcznym oczekiwaniu na rozpoznanie sprawy w sądzie zna chyba każdy, kto choć raz był stroną procesu, nie mówiąc o przypadkach, które już zupełnie bulwersują opinię publiczną, dotyczących postępowań trwających latami i prowadzonych zupełnie bezpodstawnie. Czy istnieje szansa, by Skarb Państwa poniósł na podstawie przepisów o ochronie dóbr osobistych odpowiedzialność za przewlekłe procedowanie?

Odszkodowanie i zadośćuczynienie

Kto wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. To przecież truizm, także w ustach polskiego ustawodawcy. W głośnej sprawie Tomasza Komendy społeczeństwo wydało niemal jednomyślny werdykt, czy niesłusznie skazanemu należy się rekompensata od Skarbu Państwa. Jeszcze przed orzeczeniem wyroku zasądzającego odszkodowanie i zadośćuczynienie przeprowadzano dostępne powszechnie w sieci ankiety, z których wynikło, że zdecydowana większość Polaków uważała, że Tomasz Komenda powinien otrzymać wysokie odszkodowanie za osiemnaście lat niesłusznego pozbawienia wolności. Tak się stało – przepisy polskiego kodeksu postępowania karnego pozwoliły na zasądzenie odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie.

Co jednak, kiedy do skazania nie dojdzie, a postępowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12315

Wydanie: 12315

Spis treści
Zamów abonament