Jakie inwestycje będą wspierać rozwój Mazowsza
W programie nie zabraknie środków na inwestycje w badania, ocieplanie budynków, zakup sprzętu dla ochotniczych straży i rozwój odnawialnych źródeł energii.
Wygasające środki perspektywy 2014-2020 każą coraz bardziej przyglądać się programom na kolejny okres budżetowy obejmujący lata 2021-2027. Osoby nieinteresujące się na co dzień tematyką funduszy europejskich mogą być zaskoczone tym, dlaczego w ogóle w połowie roku 2022 jeszcze wspominamy o programie na lata 2014-2020, zamiast wyłącznie zajmować się dokumentem na kolejne lata. Warto uspokoić, że nie wynika to z jakiegoś wyjątkowego opóźnienia. Jest raczej pewnym standardem. Otóż pieniądze z funduszy unijnych, przypisane do tzw. programów operacyjnych, są wydatkowane i rozliczane z kilkuletnim przesunięciem, wynikającym z przepisów. Stąd, nawet jeżeli program odwoływał się w swojej nazwie do lat 2014– –2020, to w praktyce może być realizowany nawet do końca 2023 roku.
W konsekwencji programy na lata 2021–2027 są uruchamiane z pewnym opóźnieniem, a pierwsze lata danej perspektywy finansowej wykorzystuje się na ich doszlifowywanie, przeprowadzanie konsultacji społecznych oraz negocjacje z Komisją Europejską. Często nowych programów nie dałoby się nawet wcześniej przygotować ze względu na brak przepisów i wytycznych. Warto przecież zauważyć, że pełny pakiet unijnych rozporządzeń, odnoszących się do celów i sposobów wykorzystywania funduszy europejskich na lata 2021-2027, został opublikowany dopiero w drugiej połowie ubiegłego roku.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta