Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiosny sztandar radosny

06 sierpnia 2022 | Plus Minus | Marcin Kube
autor zdjęcia: ArtMediaFactory/shutterstock
źródło: Rzeczpospolita

W bogato zilustrowanej książce „Bocian. Biografia nieautoryzowana” dowiadujemy się o naszym arcypolskim ptaku wszystkiego, co najważniejsze. Zachwyci nie tylko znawców ornitologii.

Przekroczyliśmy właśnie półmetek lata i najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu pożegnamy naszego ukochanego ptaka, który wyruszy z powrotem na południe do ciepłych krajów. Bocian biały, bo o nim mowa, jest w Polsce z różnych, czasem przedziwnych powodów wynoszony na piedestał i traktowany jako ptak narodowy. Ale czy jest ktoś, kto by się na widok rozpostartych skrzydeł Kajtka na moment z uśmiechem nie zagapił w niebo i nie zapomniał o bożym świecie?

„Bo już bocian przyleciał do rodzinnej sosny, / I rozpiął skrzydła białe, wczesny sztandar wiosny” – pisał o nim Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Tym większe zdziwienie, że dopiero teraz ukazała się biografia tego ptaka-Polaka (nad Wisłą żyje 3894 ludzi o tym nazwisku!). Tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12337

Wydanie: 12337

Zamów abonament