Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

wakacje z zabytkami. Podlasie i Lubelszczyzna

06 sierpnia 2022 | Plus Minus | Marek Kozubal
Kazimierz Dolny
autor zdjęcia: P. MACIUK
źródło: Rzeczpospolita
Kazimierz Dolny
Meczet w Kruszynianach
autor zdjęcia: E. Jagielska
źródło: Rzeczpospolita
Meczet w Kruszynianach
Kanał Augustowski
autor zdjęcia: ARCHIWUM NID
źródło: Rzeczpospolita
Kanał Augustowski

Gdzie stoi największa w Polsce piramida? Gdzie według legendy król Kazimierz Wielki wybudował zamek dla swojej żydowskiej kochanki? Czy Pac był wart „pałaca” i gdzie ten pałac się znajduje?

Wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa w ośmiu odcinkach cyklu „Skarby regionów” pokazujemy zabytki, niezwykłe miejsca i tradycje całej Polski. W tym tygodniu – Podlasie i Lubelszczyzna. Zapraszamy!

Podlasie

Region jest prawdziwą mozaiką kultur, wyznań i tradycji. Białystok, stolica województwa, położony jest na dawnej granicy między Koroną i Litwą. Tereny te zamieszkiwali Polacy, Rusini, Jaćwingowie i Litwini, a w czasach późniejszych – Żydzi, Tatarzy, Niemcy i Rosjanie. Zostawiło to trwały ślad w dziedzictwie regionu. Zwiedzić można zarówno rzymskokatolicki stary kościół farny w Białymstoku, jak i modernistyczny Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce – jedną z największych cerkwi prawosławnych w Polsce.

Tykocińska, orlańska czy sejneńska synagogi to znak obecności społeczności żydowskiej. Drewniane meczety w Kruszynianach i Bohonikach oraz cmentarze tatarskie zwane mizarami pozwalają zaś przenieść się w świat litewskich Tatarów, żyjących na tych ziemiach od czasów Witolda i Jagiełły.

Przy samej granicy z Litwą w Krasnogrudzie znajduje się dwór, w którym przed laty letnie miesiące spędzał przyszły noblista Czesław Miłosz. Dzisiaj to miejsce spotkań artystów, poznawania poezji i życia poety.

Gdy zawitamy w okolice Wigier, zobaczymy zabytki otulone soczystością natury. Góruje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12337

Wydanie: 12337

Zamów abonament