Dieta powiązana jest z aktywnością radnych
Niedopuszczalne jest, gdy radny otrzymuje miesięcznie zryczałtowaną dietę, pomimo tego, że nie wykonuje swoich obowiązków.
Przypomniał o tym WSA w Rzeszowie, który rozpatrywał skargę gminy Krzywcza na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Unieważniono w niej uchwałę w sprawie wysokości miesięcznych diet radnych, członków i przewodniczących komisji rady, przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady oraz sołtysów.
W zależności od funkcji
W uchwale gmina ustaliła miesięczne diety dla radnych w wysokości uzależnionej od funkcji. Postanowiła też, że dieta przysługująca radnemu za miesiąc podlega zmniejszeniu o 20 proc. za każdą nieobecność w miesiącu na sesji rady bądź posiedzeniu komisji stałej.
Wyrównanie wydatków
Unieważniając uchwałę, wojewoda wskazał, że dieta radnego, o której mowa w art. 25 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi rekompensatę utraconych przez radnego korzyści i nie posiada charakteru świadczenia pracowniczego. Istota diety sprowadza się do wyrównania wydatków i strat spowodowanych pełnieniem funkcji. Osoba pełniąca funkcję zachowuje prawo do zwrotu kosztów i wydatków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta