Nequmagnisci quaipsandam
Aperum ut volupiende od qui sinum, occuptatem fuga
Kolejny projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Jak ograniczyć ryzyko odpowiedzialności?
Wejście w życie projektowanych przepisów spowoduje konieczność wdrożenia określonych procedur, ukierunkowanych m.in. na zapobieganie popełnianiu przestępstwa w ramach organizacji oraz natychmiastową reakcję w przypadku wykrycia zagrożenia. Braki w tym zakresie mogą narazić podmiot zbiorowy na ryzyko kary pieniężnej w wysokości od 10 tysięcy do 30 milionów złotych.
Opublikowany w sierpniu 2022 r. projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych z 2002 r. zawiera rewolucyjne zmiany. W aktualnym stanie prawnym, ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych nie przewiduje modelu „własnej" odpowiedzialności represyjnej podmiotu zbiorowego. Ustawodawca uzależnił bowiem możliwość ukarania go od wydania przez sąd karny orzeczenia wobec konkretnej osoby fizycznej, jeżeli zachowanie takiej osoby przyniosło lub mogło przynieść podmiotowi zbiorowemu korzyść. Wymóg uzyskania pierwotnego rozstrzygnięcia przeciwko osobie fizycznej (tzw. prejudykatu) w praktyce czyni odpowiedzialność podmiotu zbiorowego wyłącznie hipotetyczną. Z powodu rzadkiego stosowania przepisów ustawy z 2002 r., przyjęte przez polskiego ustawodawcę zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych są często krytykowane, tym bardziej że odbiegają one od rozwiązań przyjętych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta