Musimy zapewnić konkurencyjność europejskiego przemysłu na świecie
Presja 17 krajów Unii Europejskiej, które proponują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu, jest ogromna – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
Kiedy można spodziewać się długo oczekiwanej decyzji o cenie maksymalnej gazu?
Na ostatniej nieformalnej Radzie UE w Pradze nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje. Było to spotkanie, na którym ponownie dyskutowano o cenie maksymalnej. Na poprzedniej Radzie w piątek 30 września br. odbyło się już takie spotkanie, podczas którego razem z Grekami, Włochami i Belgami udało się przekonać do naszego stanowiska w sumie 17 państw. To przełożyło się na refleksję Komisji Europejskiej. Są już pierwsze prace w Brukseli. Myślę, że w najbliższym czasie może pojawić się propozycja. My, jako inicjatorzy tego pomysłu, zobowiązaliśmy się, że jesteśmy w stanie takie rozwiązanie legislacyjne zaproponować.
Cena maksymalna gazu miałaby ochronić Europę przed skutkami wysokich cen w okresie grzewczym, który właśnie rozpoczęliśmy. Czy te rozmowy nie toczą się zbyt późno?
To prawda, podobnie było w przypadku rosyjskich magazynów na gaz w Niemczech, kiedy ostrzegaliśmy, że ich stan jest zbyt niski. Wówczas Komisja wszczęła z opóźnieniem dochodzenie. Teraz wyciągamy jako Europa lekcję i Komisja rozpoczęła rozmowy z głównymi dostawcami gazu. Uważamy, że nie powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta