Co zrobić z nadzwyczajnym wzrostem cen
W środowisku wykonawców realizujących umowy w reżimie zamówień publicznych, coraz częściej dyskutuje się o konieczności podwyższenia wynagrodzenia umownego ze względu na okoliczności wpływające na rentowność inwestycji.
Od rozpoczęcia konfliktu w Ukrainie można zaobserwować wzrost cen materiałów i robót budowlanych, który niekorzystnie wpływa na sytuację wykonawców realizujących umowy zawarte na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych.
Sytuacja ta stawia w niekorzystnej sytuacji strony umowy, w szczególnie trudnej pozycji znaleźli się wykonawcy. Ci, którzy zawarli umowy na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy „prawo zamówień publicznych” lub zawarli umowy już na gruncie nowych przepisów, lecz na okres do 12 miesięcy, w zasadzie pozbawieni są możliwości skorzystania z umownego mechanizmu waloryzacji wynagrodzenia. Wykonawcom pozostaje złożenie wniosku do zamawiającego o podwyższenia wynagrodzenia.
Zmiany w umowie
Urząd Zamówień Publicznych wyjaśnił, że ustawa prawo zamówień publicznych (w poprzedniej i obecnie obowiązującej wersji) dopuszcza możliwość dokonania zmian umowy w sprawie zamówienia publicznego, bez konieczności przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia (w tym zmiany wynagrodzenia wykonawcy). Regulacje te pozwalają na dostosowanie umowy do zmian wywołanych okolicznościami zewnętrznymi, które mogą wystąpić w trakcie jej realizacji.
W zakresie umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r., na gruncie ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta