Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praworządność pod lupą

11 października 2022 | Prawo co dnia | Jacek Trela

Wiele złych działań władzy pod fałszywym hasłem „reformy wymiaru sprawiedliwości” doprowadziło do spowolnienia w rozpoznawaniu spraw.

Sędzia Juszczyszyn rozpatrywał w 2019 r. apelację w sprawie cywilnej od wyroku sądu rejonowego i postanowił wyjaśnić, czy sędzia nominowany przez nową KRS ukształtowaną po zmianach przepisów z grudnia 2017 r. był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W tym celu, na zasadzie art. 248 kodeksu postępowania cywilnego, nakazującego każdemu przedstawienie dokumentu znajdującego się w jego posiadaniu, wystąpił do Kancelarii Sejmu o przedstawienie list poparcia kandydatów/sędziów do nowej KRS.

Reakcja ministra

W reakcji minister sprawiedliwości cofnął delegację sędziego Juszczyszyna do sądu okręgowego, uniemożliwiając mu prowadzenie sprawy, a prezes sądu (znany z tego, że kilka miesięcy później podarł dokument zebrania sędziów, a obecnie jest członkiem KRS) zawiesił sędziego Juszczyszyna na miesiąc. W tym czasie rzecznik dyscyplinarny sędziów, którego kariera zawodowa nabrała rozpędu za czasów obecnej władzy, wszczął postępowanie przeciwko sędziemu Juszczyszynowi, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukształtowana zgodnie z oczekiwaniami władzy zawiesiła go w wykonywaniu zawodu i pozbawiła 40 proc. wynagrodzenia. Nie mógł on orzekać przez 839 dni. Obecnie na naszych oczach rozgrywa się finał tej sprawy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 6 października wyrok w sprawie „Juszczyszyn przeciwko Polsce”, choć właściwie powinno się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12392

Wydanie: 12392

Spis treści

Reklama

Zamów abonament