Sprawne państwo to marzenie czy mrzonka
Jeśli teraz nie wykorzystamy kryzysu, aby zbudować sprawne państwo w oparciu o doświadczenia naszych partnerów z Unii Europejskiej, to przejdzie nam koło nosa historyczna szansa.
Choć w wielu krajach trwa dyskusja o braku przygotowania do trwającego kryzysu gospodarczego, to Polska jest niestety w gorszej sytuacji. Gdy w starej Unii sprawnie działa administracja państwa, oparta na ustalonych lata temu rozwiązaniach systemowych, to nam doskwiera brak jasnych reguł, mszczą się zarzucone kiedyś reformy.
Po zrywie lat 90. kolejne rządy z uporem godnym lepszej sprawy szukały „polskiej trzeciej drogi”, po kolei rozmontowując prywatyzację, wstrzymując budowę służby cywilnej, rozgrzebując reformę systemu ochrony zdrowa i na koniec rozbijając dopiero co zreformowany system emerytalny. W czasach dobrej pogody nasz sukces gospodarczy zbudowali przedsiębiorcy i samorządy w oparciu o środki unijne, ale rząd nie zadbał o zabezpieczenia systemowe na wypadek burzy.
Ignorancja rządzących kosztuje coraz więcej
Jako ekonomista i zawodowy inwestor z obawą obserwuję, jak rząd rozpaczliwie szuka teraz finansowania, zadłużając nasze państwo bez jasnego planu, na co dług będzie przeznaczony i z czego będzie spłacany. Polski Ład pokazał katastrofalną niezdolność systemu do reformy systemu podatkowego. Za co nikt nie poniósł odpowiedzialności, choć przedsiębiorców sporo kosztowały kolejne opinie podatkowe i zmiany biznesplanów.
Propozycja opodatkowania wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników, które wykażą ponadnormatywny zysk, brzmi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta