Jak ustalić wynik przedsiębiorstwa na transakcji
Aby potwierdzić, że transakcja między podmiotami powiązanymi została zawarta na zasadach rynkowych, sporządza się analizę zgodności lub porównawczą. Ich wyniki należy porównać z poziomem rentowności dla badanej transakcji.
Przeprowadzenie analizy porównawczej lub analizy zgodności dostarcza podatnikom nie lada wyzwań, często cały proces jest wysoce skomplikowany. Jak wyjaśniliśmy we wcześniejszych artykułach z cyklu, nadrzędnym celem przeprowadzenia takiej analizy jest nie tylko zachowanie kompletności dokumentacji cen transferowych, ale przede wszystkim sprawdzenie, jak ceny ustalone w danej transakcji kontrolowanej wpisują się w wynik analizy porównawczej, tj. czy znajdują się na poziomie rynkowym. Jej dodatkową funkcją jest pozyskanie argumentów na wypadek kwestionowania poziomu cen transferowych przez organy administracji skarbowej. W artykule wskażemy jak ustalić wynik na transakcji, co on oznacza i jak odnieść go do wyniku analizy.
Czy jednak wynikiem na transakcji jest cena? Otóż nie, wszystko zależy od wybranej metody weryfikacji. W wielu przypadkach weryfikacja ceny rynkowej opiera się na badaniu zyskowności realizowanej na transakcji wg dokładnie tego samego wskaźnika, który uprzednio został wykorzystany w stosowanej analizie porównawczej. W takim przypadku podatnik powinien odpowiednio skalkulować wskaźnik rentowności osiągnięty w związku z realizacją danej transakcji. Aby takie porównanie było miarodajne, kalkulacja wyniku na transakcji musi zostać obliczona dla wyznaczonego podmiotu badanego. Więcej na temat sposobu określenia podmiotu badanego i metod weryfikacji pisaliśmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta