Nielegalne zatrudnienie niekoniecznie się opłaci
Pracodawca, który zatrudnia pracowników „na czarno”, musi za każdy miesiąc uwzględniać w przychodach firmy dodatkową kwotę w wysokości ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie może jednak uwzględnić jej w kosztach.
Polski Ład wprowadził od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania dotyczące nielegalnego zatrudniania pracowników, tj. zatrudniania „na czarno” oraz nieujawniania części wynagrodzenia (zob. dodane przepisy: art. 14 ust. 2 pkt 20 i 21 oraz ust. 2j, art. 21 ust. 1 pkt 151, art. 23 ust. 1 pkt 55c i 55d ustawy o PIT, art. 12 ust. 1 pkt 13 i 14 oraz ust. 3n, art. 16 ust. 1 pkt 57b i 57d ustawy o CIT, a także art. 16 ust. 1e ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 86 pkt 15a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu „(…)Ustalenie zatrudnienia »na czarno« albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia »pod stołem« nie zwalnia osoby fizycznej zatrudnianej w ten sposób z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie, w przypadku zapłaty przez płatnika – pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca ma prawo domagać się od osoby fizycznej równowartości wpłaconej składki, którą zgodnie z odrębnymi przepisami finansuje pracownik. Okoliczności te powodują, że pracownik nie skłania się do dochodzenia swoich praw z tytułu nieprawidłowości w sposobie zatrudnienia, gdyż po jego stronie również wystąpi konieczność uregulowania zaległości. (…)”.
Przychody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta