Kasa od rodziców musi iść na konto
Jeśli matka wpłaciła w banku pieniądze na rachunek córki, fiskus nie weźmie swojej doli. Warunek ulgi jest spełniony.
Z przepisów nie wynika, że darowizna musi być przekazana przelewem z konta na konto. Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca osobiście wpłaci pieniądze na jego rachunek w banku. Takie są wnioski z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodzi o wykładnię art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z przepisu tego wynika, że zwolniona z podatku jest darowizna dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jeśli nie przekracza 10 434 zł (ta kwota wzrosła 13 października br., szczegóły w ramce) nie trzeba jej zgłaszać skarbówce. Pieniądze nie muszą być przelewane na rachunek, można je dać z ręki do ręki.
Formalności pojawiają się dopiero, jeśli darowizna jest wyższa. Wtedy należy ją zgłosić fiskusowi. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy od spełnienia świadczenia, czyli otrzymania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta