USA. Gwarant bezpieczeństwa
Berlin robi wszystko, by polska gospodarka i polskie państwo były słabe. Niemcy sami nie bronią Europy, a innym państwom w tym poważnie przeszkadzają.
USA prowadzą politykę międzynarodową na poziomie globalnym, przede wszystkim z supermocarstwami, które mogą poważnie naruszyć bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Zatem głównym rywalem USA jest Rosja, jako mocarstwo nuklearne, oraz Chiny – jako globalna potęga gospodarcza. Europa jest dla USA najważniejszym zbiorem państw sojuszniczych, które są zrzeszone w sojuszu północnoatlantyckim.
Rola USA w bezpieczeństwie Europy nie jest jedynie wynikiem inicjatyw amerykańskich, zależy przede wszystkim od polityki poszczególnych państw naszego kontynentu, od tego, na ile potrafią realizować wspólne amerykańsko-europejskie interesy. Do tego jest potrzebna wspólna definicja zagrożeń. Jak dotychczas nie wszystkie kraje UE potrafią uzgodnić z USA swe priorytety w polityce zagranicznej.
Porównanie potencjału militarnego Stanów Zjednoczonych i państw europejskich prowadzi do wniosku, że w tych relacjach to USA są dawcą bezpieczeństwa, a Europa polega na siłach odstraszania i na zobowiązaniach Ameryki. Stąd wszelkie pomysły mówiące o autonomii strategicznej Europy są jak na razie planami bez pokrycia. Dla Polski jest jasne, że bez wsparcia USA Europa nie jest w stanie sama obronić swej suwerenności ani wobec Rosji, ani wobec Chin. W razie rosyjskiej agresji kraje Trójmorza mogą zatem liczyć głównie na pomoc USA, a nie państw Europy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta