Pisemna umowa może być fakturą
Umowę, po zawarciu której strony nie wystawiły dokumentu sprzedaży, wolno uznać za fakturę, jeśli zawiera ona wszystkie informacje niezbędne do tego, by organ mógł ustalić, czy materialne przesłanki prawa do odliczenia VAT zostały spełnione.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2022 r. w sprawie C‑235/21 (Raiffeisen Leasing).
Stan faktyczny
Spór prawny leżący u podstaw wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczy wykładni art. 203 dyrektywy VAT, zgodnie z którym każda osoba, która wykazuje VAT na fakturze, jest zobowiązana do jego zapłaty.
Raiffeisen Leasing zobowiązała się do nabycia gruntu od słoweńskiej spółki, zaś spółka ta do płacenia Raiffeisen Leasing miesięcznych rat leasingowych, aż do pełnej spłaty wartości gruntu i budynków, które miały zostać wzniesione. W umowie tej wskazano kwotę VAT. Raiffeisen Leasing nie wystawiła żadnej faktury dokumentującej raty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta