Polski Ład zwiększył odliczenia na badania i rozwój
Od 1 stycznia br. ze 100 proc. do 200 proc. wzrósł limit kosztów pracowniczych, czyli części kosztów kwalifikowanych, które można uwzględnić przy korzystaniu z ulgi B+R.
Od 2016 roku ulga na działalność badawczo-rozwojową daje podatnikom możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków związanych z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. Generalizując można sformułować tezę, że wraz z biegiem lat atrakcyjność ulgi rosła.
Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z przepisami ustawowymi, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Odliczeniu podlegają koszty związane z działalnością B+R wskazane w ustawie o PIT albo ustawie o CIT (z ulgi mogą bowiem korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółki). Są to koszty związane m.in. z:
∑ nabyciem materiałów, surowców czy sprzętu specjalistycznego,
∑ wydatkami na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, patenty,
∑ wynagrodzeniem oraz świadczeniami wypłaconymi pracownikom, także wypłaconymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło osobom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową czy
∑ zaliczanymi do kosztów uzyskania przychodów odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R.
Korzystne zmiany
Od 1 stycznia br. nastąpiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta