Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe technologie nie zabiorą pracy, ale wymuszą zmiany kompetencji

24 października 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Nawet jeśli wojenny kryzys spowolni transformację technologiczną, to nie na długo. W części przedsiębiorstw może ją nawet przyspieszyć. Polskie firmy i pracowników czeka więc w najbliższych latach rewolucja szkoleniowa.

Dziewięć na dziesięć dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce (przede wszystkim firmy przemysłowe, finansowe i te świadczące usługi profesjonalne) inwestowało w ostatnich latach w transformację technologiczną, w tym w automatyzację i robotyzację. I większość z nich nadal zamierza to robić w najbliższych pięciu latach – wynika z badań zespołu naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Jacka Męciny.

– Nawet jeśli wojna w Ukrainie i kryzys opóźnią automatyzację i robotyzację, to jej nie zatrzymają – twierdzi prof. Jacek Męcina, komentując wyniki badań, które objęły ponad 80 pracodawców, głównie dużych i średnich firm, zarówno z polskim, jak i zagranicznym kapitałem.

Systemowa zmiana

Tylko co dziesiąta badana firma nie wdrażała w latach 2018–2020 rozwiązań związanych z nowymi technologiami. Pozostałe aktywnie inwestowały w transformację technologiczną; prawie trzy czwarte wdrożyły automatyzację procesów, niemal dwie trzecie przeszły przez proces cyfryzacji, a ponad połowa rozpoczęła robotyzację.

Większość z nich dostrzega też pozytywne skutki biznesowe tych działań; dwie trzecie przedsiębiorstw wskazały, że wdrożone rozwiązania zdecydowanie przełożyły się na wzrost ich konkurencyjności, tak w wymiarze globalnym, jak i krajowym. Nic więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12403

Wydanie: 12403

Spis treści

Reklama

Zamów abonament