Czy faktycznie możliwe jest odstąpienie wykonawcy od umowy o roboty budowlane
Wykonawca realizujący określone przedsięwzięcia budowlane w ramach zamówienia publicznego w ogóle nie ma możliwości odstąpienia od umowy na gruncie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Takie uprawnienie zostało zastrzeżone tylko dla zamawiającego.
Wykonawcy nie ogranicza żaden zamknięty katalog podstaw do odstąpienia od umowy o roboty budowlane. Każda okoliczność negatywnie oddziałująca na pozycję i finanse wykonawcy robót budowlanych może stać się podstawą do złożenia oświadczenia o odstąpieniu. Wykonawca ma prawo odstąpić w momencie, który uzna za najlepszy z punktu widzenia jego interesów.
Brzmi pięknie, ale praktyka obrotu bywa brutalna. Wykonawca, podejmując się realizacji robót budowlanych, w szczególności na dużą skalę i w formule „zaprojektuj i wybuduj”, powinien mieć pewność, że w razie sytuacji kryzysowej może od umowy odstąpić, a co ważniejsze, iż takie odstąpienie będzie skuteczne.
W tym celu zobowiązany jest wnikliwie przeanalizować postanowienia kontraktu w momencie jego podpisania, ponieważ podstaw do odstąpienia może poszukiwać tylko w swojej umowie, a ewentualnie w przepisach kodeksu cywilnego (dalej: „k.c.”). Poza rozważaniami pozostawić można całkowicie aspekt ekonomiczny odstąpienia – wymaga on zawsze indywidualnej analizy na tle konkretnego stanu faktycznego.
Na podstawie umowy
Odstąpienie umowne to nic innego jak to, które dokonane jest na podstawie konkretnego postanowienia umownego uprawniającego do zerwania kontraktu w konkretnych okolicznościach, które to okoliczności również zostały ujęte przez strony wprost w umowie.
Zawarcie podstaw do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta