Czy sponsorowanie klubu sportowego umożliwia skorzystanie z ulgi
Obowiązująca od początku roku tzw. ulga na sponsoring polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych między innymi na działalność sportową, w tym finansowanie klubu sportowego. Nie oznacza to jednak, że każde świadczenie na rzecz takiego klubu będzie oznaczało możliwość skorzystania z ulgi.
Na podstawie art. 18ee ust. 1 pkt 1-3 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność:
∑ sportową,
∑ kulturalną w rozumieniu ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
∑ wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę
– przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Z przepisu tego wynika, że warunkiem odliczenia wydatków w ramach omawianej ulgi jest ich pierwotne zaliczenie do koszów uzyskania przychodów. Oznacza to, że ulga doprowadzi do podwójnego odliczenia tych samych wydatków: po raz pierwszy jako koszt uzyskania przychodów, a następnie w ramach ulgi jako odliczenie od podstawy opodatkowania – w wysokości 50 proc. tych kosztów.
Tym samym z ulgi skorzystać mogą te podmioty, w przypadku których wydatki na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a celem poniesienia tych wydatków jest osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta