Koreańskie plany budowy elektrowni już na stole
Nawet dwie elektrownie jądrowe mają powstać w Polsce za 10–15 lat. W grze pojawił się projekt biznesowy z Korei Płd. Czy to możliwe? Powinniśmy się szybko dowiedzieć.
Polska zacieśnia sojusz strategiczny z Koreą Południową. Poza współpracą militarną jest zapowiedź współpracy w energetyce. List intencyjny ma utorować drogę do budowy kolejnej elektrowni jądrowej w Polsce, ale już nie przez państwo bezpośrednio, a przez grupę spółek.
Intencje do weryfikacji
Ministerstwo aktywów państwowych, ministerstwo handlu, przemysłu i energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz koreańska Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy międzyresortowej.
Projekt koreański będzie realizowany poza rządowym planem inwestycji – w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) – jako projekt biznesowy, a więc bez bezpośredniego zaangażowania kapitałowego skarbu państwa. Rozwiązuje to problem – przynajmniej z perspektywy rządu – pozyskania finansowania.
Podpisany w poniedziałek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta