Zmiękczyć wojowniczą Rosję
Ukraina powinna chwilowo zrezygnować z ubiegania się o wejście do NATO.
Atakiem militarnym Rosji na Ukrainę rozpoczęła się największa w Europie po II wojnie światowej pełnowymiarowa wojna. Celem jest przejęcie przez Rosję politycznej kontroli nad całą Ukrainą oraz kontroli wojskowej nad ważną jej częścią. Nadspodziewanie duże sukcesy militarne i polityczne Ukrainy oraz masowe poparcie ludności Ukrainy dla trzech centralnych idei: terytorialnej integralności w potwierdzonych traktatami historycznych granicach, narodowej niezależności i kulturowej europejskości, zmuszają teraz do refleksji na temat dalszego rozwoju wydarzeń nie tylko Federację Rosyjską (FR) i Ukrainę, ale także główne mocarstwa światowe: Stany Zjednoczone, Chiny oraz Unię Europejską.
Ukraina chce odzyskać pełną kontrolę polityczną na Krymie i nad wschodnią częścią Donbasu, przez ostatnie 100 lat integralnymi częściami kraju, oraz być członkiem UE i NATO. Stanowisko FR sformułował ostatnio Dmitrij Miedwiediew, były prezydent i premier, w następujący sposób: „Każdy wynik jest do przyjęcia dla Rosji, o ile nie jest sprzeczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta