Oferta przetargowa składana szpitalom jest dostępna publicznie
Zapewnienie jak najszerszego dostępu do ofert w toku konkursu powinno leżeć w interesie zamawiającego. Im więcej osób przygląda się ofercie, tym większe szanse na wykrycie potencjalnych jej uchybień.
Dostęp do informacji w zakresie składanych do placówek medycznych ofert na udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne powinien odbywać się na zasadach określonych przez przepisy ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
W orzecznictwie nie budzi wątpliwości charakter ofert złożonych w konkursie na udzielenie zamówienia na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Powszechnie uznaje się, że stanowią one przedmiot informacji publicznej i co do zasady podlegają udostępnieniu w trybie opisanym ustawą o dostępie do informacji publicznej.
W tej kwestii prezentowana jest jednolita, ugruntowana linia orzecznicza. Jej najnowszym przejawem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 19 czerwca 2019 r. (sygn. II SAB/Kr 103/19), stwierdzający, że „oferty składane w postępowaniu o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowią informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1” (ustawy o dostępie do informacji publicznej). Analogiczny pogląd wyraził już w wyroku z 12 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny (w sprawie o sygnaturze I OSK 455/13), stwierdzając, że „oferty składane w toku postępowania o zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowią informację publiczną”, oraz że jeżeli „określone informacje zostały dołączone do akt organu administracji publicznej, nawet przez inne podmioty (osoby wnioskujące o zawarcie kontraktu), to stanowią one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta