Jak rozliczyć uproszczenia przy określaniu kosztu wytworzenia produktów
Przedsiębiorstwo może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelnego i jasnego przedstawienia jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Uproszczenia takie mogą dotyczyć m.in. określania kosztu wytworzenia produktów.
Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”, przedsiębiorstwo może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelnego i jasnego przedstawienia jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Zdarzenie takie należy odpowiednio zaksięgować.
Przy dokonywaniu wyborów w zakresie stosowania uproszczeń należy kierować się zasadą wyważenia kosztów i korzyści z uwzględnieniem takich czynników jak:
∑ długość cyklu produkcyjnego,
∑ szacowana wartość zapasu produktów (Wn konto „Produkty gotowe”; Ma konto „Rozliczenie kosztów działalności”),
∑ zmienność stanu produktów w toku (Wn/Ma konto „Rozliczenie kosztów”; Ma/Wn konto „Wynik finansowy”).
Konieczna analiza
W szczególności zalecane jest, aby przed podjęciem decyzji o stosowaniu uproszczeń firma przeprowadziła analizę wpływu braku informacji o kosztach niewykorzystanych zdolności wytwórczych na jasne i rzetelne przedstawienie jej sytuacji finansowej. Podmioty, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta