Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość
1 lipca 2021 r. wprowadzono do ustawy o VAT szereg zmian dotyczących handlu elektronicznego w ramach tzw. unijnego pakietu VAT e-commerce.
Regulacje ustawy o VAT dotyczące sprzedaży wysyłkowej zostały zastąpione przez nowe konstrukcje, w tym m.in. wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, w skrócie – WSTO. Nowe procedury obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej mają przede wszystkim ułatwić podatnikom rozliczenia VAT w transakcjach z konsumentami – B2C.
Pod pojęciem WSTO rozumie się dostawę towarów wysyłanych przez dostawcę lub na jego rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. W ramach WSTO towary są dostarczane do:
∑ podatnika VAT lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
∑ podmiotu niebędącego podatnikiem VAT (konsumenta).
Ponadto, WSTO występuje również wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w wysyłce lub transporcie towarów, np. zleca wysyłkę lub transport towarów osobie trzeciej, która dostarcza towary do nabywcy.
Należy jednak pamiętać, że WSTO nie obejmuje dostawy towarów będących nowymi środkami transportu oraz towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego.
Gdzie rozliczyć WSTO
Co do zasady, miejscem dostawy towarów w przypadku WSTO jest państwo członkowskie konsumpcji, tj. miejsce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta