Awaryjny plan na wypadek blackoutu
Gdy z powodu braku prądu pracownik nie może wykonywać obowiązków, szef ma prawo przesunąć go do innych. Pod pewnymi warunkami może też zmieniać grafiki.
Pojawiające się doniesienia o możliwych ograniczeniach w dostawie prądu, zwłaszcza dla przemysłu, budzą pytania o możliwe rozwiązania dla pracodawców, którzy być może będą musieli się zmierzyć z tym problemem podczas jesieni lub w trakcie zimy.
Przestój w pracy…
Nieplanowane przerwy w dostawie prądu najczęściej wiążą się dla pracodawcy z koniecznością wstrzymania produkcji. Przepisy powszechnego prawa pracy nie pozostawiają żadnych wątpliwości odnośnie do sytuacji pracowników w takim przypadku i traktują niezawinioną przez pracownika przejściową niemożliwość świadczenia pracy jako przestój.
Przyjmuje się przy tym, że przyczyna przestoju może być spowodowana zarówno czynnikami natury technicznej o charakterze wewnętrznym (np. awaria sprzętu), jak i zewnętrznym. W tym kontekście w doktrynie wskazuje się właśnie na przerwy w dostawie prądu. Przestój może zatem nastąpić na skutek działań osób trzecich, siły wyższej czy przypadku. Co istotne, okres przestoju nie jest ograniczony w czasie, a pracownikowi przysługuje wtedy tzw. wynagrodzenie gwarancyjne.
… z prawem do wynagrodzenia
Zgodnie z art. 81 kodeksu pracy pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta