Przywrócenie do pracy wiąże się ze zwrotem odprawy
Pracownik po przywróceniu do pracy powinien zwrócić pracodawcy odprawę wypłaconą na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jako że otrzymał pierwotnie świadczenie należne, to nie ma zastosowania art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego, bowiem dotyczy on sytuacji spełnienia przez pracodawcę świadczenia nienależnego.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lutego 2022 r. (II PSKP 75/21).
Przedmiot sprawy dotyczył obowiązku zwrotu odprawy za zwolnienie z przyczyn ekonomicznych po przywróceniu pracownicy do pracy. Po odwołaniu się pracownicy od wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska i przywróceniu jej do pracy, pracodawca wystąpił o zwrot wcześniej wypłaconej odprawy na podstawie art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Sprawa trafiła do sądu.
Sąd I instancji oddalił powództwo pracodawcy, wskazując, że wprawdzie było to świadczenie nienależne, jednak wypłata odprawy czyniła zadość zasadom współżycia społecznego, a więc pracodawca, zgodnie z art. 411 pkt 2 k.c., nie mógł dochodzić jej zwrotu. Pracodawca złożył apelację, którą uwzględnił sąd II instancji.
Od tego wyroku pracownica złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który ją oddalił i potwierdził, że kobieta jest zobowiązana do zwrotu otrzymanej odprawy.
Komentarz eksperta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta