Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócenie do pracy wiąże się ze zwrotem odprawy

03 listopada 2022 | Kadry i Płace | Paweł Sych

Pracownik po przywróceniu do pracy powinien zwrócić pracodawcy odprawę wypłaconą na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jako że otrzymał pierwotnie świadczenie należne, to nie ma zastosowania art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego, bowiem dotyczy on sytuacji spełnienia przez pracodawcę świadczenia nienależnego.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lutego 2022 r. (II PSKP 75/21).

Przedmiot sprawy dotyczył obowiązku zwrotu odprawy za zwolnienie z przyczyn ekonomicznych po przywróceniu pracownicy do pracy. Po odwołaniu się pracownicy od wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska i przywróceniu jej do pracy, pracodawca wystąpił o zwrot wcześniej wypłaconej odprawy na podstawie art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Sprawa trafiła do sądu.

Sąd I instancji oddalił powództwo pracodawcy, wskazując, że wprawdzie było to świadczenie nienależne, jednak wypłata odprawy czyniła zadość zasadom współżycia społecznego, a więc pracodawca, zgodnie z art. 411 pkt 2 k.c., nie mógł dochodzić jej zwrotu. Pracodawca złożył apelację, którą uwzględnił sąd II instancji.

Od tego wyroku pracownica złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który ją oddalił i potwierdził, że kobieta jest zobowiązana do zwrotu otrzymanej odprawy.

Komentarz eksperta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12411

Wydanie: 12411

Spis treści

Reklama

Zamów abonament